ONUFRI RE-MADE

ONUFRI RE-MADE

Kemi kënaqësinë t’Ju njoftojmë për hapjen e ekspozitës “ONUFRI REMADE”, ekspozitë e cila zhvillohet në kuadër të projekteve artistike të Galerisë Kombëtare të Kosovës. Sipas thirrjes publike, aplikimet për pjesmarrje u mbyllen në datën 31 Gusht 2019. 18 projekte artistike u përzgjodhen nga kuratorët për tu shfaqur në këtë ekspozitë, e cila do të mbahet në ambjentet e GKK në Prishtinë prej datës 12 deri në datën 25 Shkurt 2020. Ceremonia e hapjes së ekspozitës do të bëhet ditën e mërkurë, më 12 Shkurt 2020 në orën 19:00.

Me temën #OPEN, ekspozita heton me sy kritik dhe nxit një reflektim mbi marrëdhënien dialektike ekzistuese midis artit dhe publikut, ku nyja lidhëse e veprave dhe artistëve të përzgjedhur është marrëdhënia ndërmjet tyre dhe art establishment. Është pra një aktivizim i artistëve shqiptarë, të veçuar ose kolektiv, ndërmjet konceptit të “kontestimit dhe vetëdijësimit” për fenomene akute sociale, shoqërore, politike, etj. (të përzgjedhura në liri të plotë nga artisti) e gjithë kjo nëpermjet artit bashkëkohor.

ONUFRI RE-MADE është një projekt i EJAlbum dhe kurohet nga Ardian Isufi dhe Elton Koritari.

Per me shume: www.onufriremade.com
Shkarko komunikatën për shtypin këtu.

  • Share:
, ,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.