Franco Fontana në Shqipëri

Franco Fontana në Shqipëri

Grand Tour Italia” – Ekspozitë.

Muzeu Historik Kombëtar, Tiranë. 

7 Tetor – 5 Nëntor 2017

Ekspozita, kuruar nga vetë artisti italian, vjen në Tiranë pas ekspozimit në Split, Zagreb, Beograd, Cetinje dhe Lignano Sabiadoro, Itali. Ekspozita është një projekt i Qendra për Kërkime dhe Arkivim të Fotografisë, një institucion mjaft i rëndesishëm i Rajonit Friuli Venezia Giulia, me seli në Spilimberga, Itali.

 

Franco Fontana ka lindur në Modena më 1933 dhe konsiderohet ndër eksponentët më të rëndësishëm të fotografisë dhe kulturës italiane. Stili i tij, duke filluar prej viteve ’70 diferencohet prej esencialitetit kompozicional, bazuar në fushat e ngjyrave dhe figurave gjeometrike pothuajse perfekte. Fontana ka ekspozuar në të gjithë botën, ka mbi 400 ekspozita personale nga galeri e muze si Guggenheim New York, Georges Pompidou Paris, ekspozita në Zvicër, Itali, Japoni, etj. Është autor i mbi 40 librave fotografikë. Vjen në Shqipëri me një ekspozitë fantastike për publikun dhe artistët shqiptarë falë kontributit të Institutit Italian të Kulturës në Tiranë, si vazhdim i projektit Fotografia e rëndësishmë Italianë në Shqipëri. Për të mos u humbur.

 

Fotografia nga Eno Gace. Copyright foto: EJALbum & IIC Tiranë

IMG_8048
IMG_8047
IMG_8043
IMG_8044
IMG_8053
IMG_8050
IMG_8049
IMG_8066
IMG_8100
IMG_8098
IMG_8097
IMG_8096
IMG_8086
IMG_8063
IMG_8082
IMG_8061
IMG_8056
IMG_8081
IMG_8054
IMG_8074
IMG_8045
IMG_8065
  • Share:
, , , , , , , , , , , ,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.