Imago Mundi in Albania – Prezantimi i Projektit

Imago Mundi in Albania – Prezantimi i Projektit

Këtë rradhë dëshirojmë t’ju prezantojmë projektin Imago Mundi, një projekt i Fondacionit Benetton dhe i zbatuar nga EJAlbum e që ka për qëllim të krijojë një koleksion veprash të krijuara nga më shumë se 140 artistë shqiptarë. Një projekt global që synon krijimin e një gjeografie artistike të veçantë në llojin e saj.

Luciano Benetton, themelues i kompanisë, e përkufizon projektin:

“Imago Mundi është një projekt kulturor, demokratik dhe global që sheh kufinjtë e rinj të artit në emër të ashkëjetesës së diversitetit shprehës. Qëllimi ynë është që të sjellim koleksionin pranë sa më shumë njerëzve, përmes ekspozitave, katalogjeve dhe internetit, duke inkurajuar një dialog të sinqertë me artin dhe me botën, duke vënë në dukje se kuptimi, idetë, arsyja dhe frymëzimi nuk janë monopol i një pakice, por lulëzojnë falë bashkëveprimit dhe komunikimit.” Homemade porn www.amateurest.com UK.

Na ndiqni për të zbuluar më shumë…
JOIN THE DOTS – Falë Imago Mundi
Shqiperia në Biennalen e Mesdheut falë Knots  
Imago Mundi in Albania – Project Presentation   
Imago Mundi in Albania – Chic by Fjodora Fjora    

  • Share:
, , , , , , , , ,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.