Albania / Knots. 163 Artistë Bashkëkohorë nga Shqipëria

Albania / Knots. 163 Artistë Bashkëkohorë nga Shqipëria

“Me fuqinë e ngjyrës, te stilit dhe të gjuhëve, por edhe përmjet ironisë, në drejtpeshim mes realizmitinterpretimit dhe metaforës, artistët shqiptare na paraqesin 163 vepra me të cilat ata mëtojnë të krijojnë një mozaik të qartë dhe të ri të shoqërisë, politikës dhe njeriut, që ndërpret lidhjet me shtypjet ideologjike të së kaluarës” – Luciano Benetton.

Fondacioni Benetton Studi e Ricerche, Imago MundiLuciano Benetton Collection, Fabrica & EJAlbum me krenari prezantojnë:

Knots / Nodi / Nyje

163 Artistë Bashkëkohorë nga Shqipëria

Imago Mundi Collection

Project Manager: Elton Koritari, EJAlbum.

Kuratorë: Elton Koritari, Albes Fusha, Alban Hajdinaj

Artistë:Robert Aliaj Dragot / Alketa Alikaj / Zeqir Alizoti / Vullnet Alushi / Mustafa Arapi / Bora Baboçi / Arben Bajo / Elio Bajramaj / Olsi Ballta / Natasha Bega / Olta Bello / Ervin Bërxolli / Llambi Blido / Lumturi Blloshmi / Ardit Boriçi / Diomen Borici / Sytki Brahimi / Florian Bregu / Nikolin Bujari / Maksim Bushi / Vladimir Caridha / Elton Çeçi / Enisa Cenaliaj / Adrian Çene / Edison Çerraj / Leon Çika / Klodian Deda / Greta Dhaskali Lami / Eros Dibra / Agron Dine / Ticiana Dine / Josif Droboniku / Artan Dracini / Ernard Dyli / Dorina Elmazi / Rudi Erebara / Viktor Ferraj / Aleksandër Filipi / Albes Fusha / Bevis Fusha / Helidon Gjergji / Genti Gjikola / Edmond Gjikopulli / Gentian Gjikopulli / Jorgji Gjikopulli / Yllka Gjollesha / Marjana Goxhabelliu / Arben Golemi / Bledar Gramo / Oltsen Gripshi / Rezart Gurashi / Abaz Hado / Alban Hajdinaj / Helidon Haliti / Najada Hamza / Andi Hila / Bedrana Hitaj / Rael Hoxha / Dritan Hyska / Ardian Isufi / Enton Kaca / Agim Kadillari / Brilanta Kadillari / Xheneta Kadillari / Ikbale Bushati (Kalaja) / Romeo Kallço / Ziso Kamberi / Blerta Kambo / Sidi Kanani / Ilir Kaso / Sead Kazanxhiu / Shpëtim Kërçova / Kosta Koçi / Edmond Kojani / Idlir Koka / Arben Koliçi / Julian Kondi / Anastas Kostandini / Ledia Kostandini / David Kryemadhi / Arsen Kurti / Beskida Kraja / Gazmend Leka / Pandeli Lena / Klodian Luca / Iva Lulashi / Rubin Mandija / Elsa Martini / Klement Mbrica / Shkëlqim Muçaj / Mimi Memiaj / Agron Mesi / Fatmir Miziri / Oert Miziri / Blerina Muça / Agim Muka / Genc Mulliqi / Vladimir Myrtezai (Grosha) / Alkan Nallbani / Hasan Nallbani / Theodhoraq Napoloni / Matilda Odobashi / Erion Nazeraj / Silvana Nini / Ali Oseku / Gjovalin Paci / George Pali / Umberto Pali / Ahilino Palushi / Petraq Papa / Edmond Papathimiu / Mikail Papuçiu / Heldi Pema / Artan Peqini / Bedri Pojani / Herald Pojani / Agron Polovina / Perlind Prelashi / Arjan Prifti / Franc Priska / Edit Pulaj / Remion Pronja / Adriana Puleshi / Armando Qoshku / Edmond Rira / Koço Ristani / Roland Runaj / Merita Selimi / Irgin Sena / Artan Shabani / Agron Shahinas / Edison Shahini / Artan Shalsi / Arjan Shehaj / Syhabit Shkreli / Gentian Shkurti / Sadik Spahija / Vlasov Sulaj / Altin Tabaku / Stefan Taçi / Anesti Taço / Jorgo Talo / Lekë Tasi / Genti Tavanxhiu / Mikel Temo / Alfred Temali / Arben Theodhosi / Era Tula / Sulltane Tusha / Eltjon Valle / Vangjush Vellahu / Maks Velo / Helidon Xhixha / Armando Xhomo / Blerta Xhomo / Anila Zajmi / Eldi Zebeli / Driant Zeneli / Moikom Zeqo / Aldi Zgjani / Fani Zguro / Ergys Zhabjaku / Fatos Zyberaj /

Kredite për videon:

Muzika nga: @DJ Jonko / Jonid Koritari. Montazhi Video: @Studio Alket Tiranë. Imazhet: @Imago Mundi – Luciano Benetton Collection. All Right Reserved: @EJAlbum & @Fabrica, 2016

Faleminderit Luciano Benetton për vlerën e kësaj pasurie të çmuar njerëzore.

I dedikohet JULINDA MBRICA, 1978 – 2014

  • Share:
[vc_facebook]
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.